10-01-2018 – Informacja Prasowa

10 stycznia 2018

We wtorek (09.01.2017) w godzinach popołudniowych czasu pakistańskiego karawana złożona z ok. 100 tragarzy oraz polskich himalaistów z wyprawy #K2dlaPolaków dotarła do podnóża K2, gdzie rozpoczęła się budowa bazy. Stąd po kilku dniach, nastąpi właściwa działalność górska.

Polska wyprawa wyruszyła z miejscowości Askole (ostatniego miejsca dostępnego za pomocą transportu drogowego) 3 stycznia w ponad 100 kilometrowy trekking, którego celem było dotarcie do bazy pod K2 na wysokości 5 000 m n.p.m.
Po 7 dniach przeprawy oraz biwakach w Bardumal II (3 305 m n.p.m.), następnie w Paiju (3 500 m n.p.m.), Khorbutse (4 000m n.p.m.), Urdukas (4130 m n.p.m.), Gore II (4 500 m n.p.m.)
i Concordia (4 600m n.p.m.) wyprawa osiągnęła cel pierwszego etapu – dotarła do podnóża K2. Cześć ładunków jest nadal transportowana i dotrze do bazy w najbliższych dniach.
„W początkowych dniach karawany warunki pogodowe były nieco gorsze – niższe temperatury oraz zachmurzenie, jednak im wyżej tym pogoda poprawiała się” – przekazał Krzysztof Wielicki – kierownik wyprawy.
Przy temperaturach sięgających – 27 stopni oraz etapach torowania drogi przez członków wyprawy – w bardzo dobrym tempie ekspedycja osiągała kolejne obozy trekkingu.
Teraz przed wyprawą zadanie zbudowania bazy, rozstawienia mesy, przygotowania sprzętu do pierwszych dni właściwej działalności górskiej, zapewnienie łączności. Kolejne dni upłyną na przygotowaniach do wyjść w górę i poręczowaniu pierwszych fragmentów drogi do obozu I na wysokości około 5 900 m n.p.m.
Wyprawa posiada finansowanie dzięki dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach konkursu na realizację pionierskich przedsięwzięć sportowych promujących markę Polski. Partnerem Strategicznym wyprawy, jest marka LOTTO. Sponsorem Generalnym jest firma LOTOS. Partnerem wyprawy jest Miasto Kraków.